Świadczymy usługi z zakresu geodezji i geodezji prawnej w szerokim, praktycznie pełnym , zakresie. Jeżeli potrzebujesz wykonać mapę do celów projektowych, tyczenie budynku, podział nieruchomości, wyznaczenie granic działki, to bardzo dobrze trafiłeś.
Geodetów pracujących w naszej firmie charakteryzuje profesjonalizm i doświadczenie pozwalające na swobodne poruszanie się w zawiłościach aktów prawnych, naszą codziennością są zagadnienia z zakresu prawa geodezyjnego, prawa budowlanego, kodeksu postępowania administracyjnego i innych ustaw, rozporządzeń, wytycznych technicznych oraz norm związanych z budownictwem, planowaniem przestrzennym i gospodarką nieruchomościami.
Jeśli chcesz zbudować swoje nowe wymarzone gniazdko lub pozyskać pozwolenie na budowę lub modernizację istniejącego budynku, będziesz potrzebował mapy do celów projektowych. Mapa ta będzie służyła architektowi jako niezbędny załącznik na którym sporządzi projektu zagospodarowania działki lub terenu (PZT).

Kiedy architekt wykona już projekt, a Ty będziesz miał w ręku pozwolenie na budowę, my będziemy mogli wykonać tyczenie budynku w terenie. Z reguły są to dwa nasze przyjazdy. W pierwszym wyznaczamy budynek palikami na gruncie, tak by operator koparki wiedział gdzie ma zdjąć tzw. humus, czyli wierzchnią warstwę ziemi. Wtedy wyznaczamy także projektowane „zero” budowy, czyli wysokość, na jakiej zaprojektowano Twoją przyszłą podłogę. Następnie po pierwszych pracach ziemnych, kiedy ekipa budowlana wykona ławy ciesielskie przyjedziemy drugi raz i wyznaczymy na nich dokładne posadowienie osi ścian budynku. Zapewni to wykonawcy możliwość wybudowania budynku zgodnie z projektem, zachowując idealne kąty proste i odległości między ścianami.
Na samym końcu, aby zgłosić zakończenie budowy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB) niezbędne będzie wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji budynku. Nasi geodeci przyjadą, pomierzą budynek oraz media i utwardzenia terenu, a następnie naniosą je na mapę prowadzoną przez Starostwo Powiatowe, wykonają i złożą dokumentację niezbędną do założenia kartoteki budynku. Ważne jest, aby na tym etapie były wykonane już tarasy i utwardzenia terenu zaprojektowane na PZT. Zarówno geodeta jak i kierownik budowy będzie musiał wypowiedzieć się na temat zgodności położenia wybudowanego obiektu z projektem.
Geodeta okaże się bardzo pomocny również, gdy będziesz chciał zakupić nową działkę lub ogrodzić starą. Aby nie kupić przysłowiowego „kota w worku”, należy sprawdzić pochodzenie i dokładność położenia punktów granicznych oraz powierzchnię działki w ewidencji gruntów. Warto też nawet przed postawieniem nowego ogrodzenia wyznaczyć jego linię w terenie, by nie okazało się, że nowe ogrodzenie powstanie na działce sąsiedniej. Pamiętajmy też, że ogrodzenie możemy stawiać bez zgłoszenia, jeśli jego wysokość nie przekracza 2.00 m. Ogrodzenie możemy postawić bez konsultacji z sąsiadem, jeżeli całe (zarówno część podziemna jak i naziemna) znajduje się na naszej działce lecz, co do zasady, korzystnie jest zawsze, aby wygląd i wysokość ogrodzenia zawsze uzgadniać z sąsiadem, wtedy za obopólną zgodą takie ogrodzenie może stanąć w osi granicy.

Jeżeli okaże się, że punkty graniczne nie spełniają wymaganej dokładności, a dzieje się tak często, gdy działka pochodzi z podziału wykonanego w poprzednim stuleciu, może się okazać, że niezbędne będzie przeprowadzenie czynności ustalenia przebiegu granic. Wtedy konieczne jest listowne zawiadomienie, z odpowiednim, wymaganym prawem, wyprzedzeniem wszystkich stron postępowania (wszystkich właścicieli sąsiednich nieruchomości) i protokolarne – w obecności geodety –ustalenie i wskazanie punktów przebiegu granic w terenie. Czasem, choć na szczęście bardzo rzadko, gdy między sąsiadami powstał spór co do umiejscowienia linii granicznej konieczne jest wykonanie rozgraniczenia. Jest to ostateczność, która rzadko jest niezbędna, gdyż z reguły jesteśmy wstanie zażegnać sąsiedzkie spory na miejscu, pokazując odpowiednie dokumenty dotyczące przebiegu granic, do których jesteśmy w stanie dotrzeć i wyjaśniając skąd wzięły się nieścisłości/niezgodności, jaki jest prawidłowy przebieg granic ich działek.
Nasze usługi pomocne będą również, gdy konieczne będzie dokonanie podziału nieruchomości. Jest wiele trybów podziału nieruchomości (potocznie: działki). Najczęściej jednak daną nieruchomość możemy podzielić w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania lub jeśli gmina go nie uchwaliła – o decyzję o warunkach zabudowy. Występujemy wtedy do gminy o zaopiniowanie tzw. wstępnego projektu podziału nieruchomości i po otrzymaniu pozytywnego postanowienia o możliwości podziału nieruchomości przystępujemy do wykonania operatu geodezyjnego podziału nieruchomości, który składamy w Starostwie Powiatowym. Po pozytywnej weryfikacji operatu geodezyjnego, odpowiedni wniosek wraz z oklauzulowaną mapą z projektem podziału należy złożyć w gminie, aby otrzymać decyzję zatwierdzającą projekt podziału nieruchomości. Procedura podziału nieruchomości trwa z reguły od 3 do kilku miesięcy w zależności od stopnia skomplikowania sprawy oraz w zależności na terenie którego powiatu leży Twoja nieruchomość.
Geodezja to nie tylko mapy, to również szereg innych dokumentów niezbędnych do pozyskania w procesie inwestycyjnym – wypisy, wyrysy z Ewidencji gruntów i budynków (EGiB), wypisy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), decyzje o warunkach zabudowy (WZ), warunki przyłączenia do sieci, zgody na lokalizację zjazdów lub umieszczenie infrastruktury w pasie drogowym, wnioski do Ksiąg Wieczystych (KW).
Stała długoletnia współpraca z projektantami, architektami, architektami zieleni, prawnikami, rzeczoznawcami majątkowymi, pośrednikami w obrocie nieruchomościami, urzędnikami, kierownikami budów pozwala nam doskonale orientować się w bieżących problemach z zakresu geodezji, budownictwa i gospodarki nieruchomościami.
Kładziemy duży nacisk na wysoką jakość naszych prac. Staramy się, aby wszystkie wykonywane przez nas usługi były maksymalnie dopasowane do oczekiwań klienta i charakteru danej inwestycji. Nie wykonujemy zbędnych czynności, tylko te które są konieczne do załatwienia sprawy.
